top of page
צבעים.jpg

 השפעתם של הצבעים על עיצוב ביתנו וחיינו.

מרבית האנשים בוחרים את הצבעים שבביתם מתוך שיקולים אסתטיים, בלי להיות מודעים להשפעה העמוקה שיש לצבע על הנפש וליכולתו הנסתרת לשנות מצב רוח ודפוסי ההתנהגות.

קצת פיזיולוגיה של הגוף, הצבעים משפיעים על גלי המוח. ככל שאורך הגל ארוך יותר והתדירות נמוכה המוח בפעילות מואצת ולהפך.

מחקרים העלו בבירור כי צבעים מסוגלים לגרום לתגובות פיזיולוגיות של הגוף. צבע אחד יכול לגרום לדופק מואץ וצבע אחר יכול להנמיך את לחץ הדם, ישנם עוד תגובות רבות שהצבעים משפיעים כמו רמת זיעה, קצב נשימה, תדירות מצמוצי עיניים, קצב הלב, מצב הרוח , הרגלי האכילה, דפוסי ההתנהגות ועל אופן קבלת ההחלטות. איזה צבע מגביר כאבי ראש, איזה צבע מרגיע נטייה לאלימות ואיזה צבע משפר ביצועים.

הצבעים גורמים לשינויים במערכת העצבים האוטונומית, בפעילות המוח וברגשות.

עכשיו כל שנותר הוא להשתמש בכוחם של צבעים על מנת להכניס לחיינו את הגוון הנכון.

  • צבע אדום:

הנו סמלו המיני של הטבע, מסמל אהבה תשוקה, דרמטיות, תעוזה וסקסיות. עיצוב בצבע זה מעורר עניין ומושך תשומת לב ומעלה את דפיקות הלב. הוא דומיננטי ונחשב כממריץ ומגביר לעתים את הנשימה,הדופק ומשפיעה על רוב החושים.

לכן ילדים עם בעיות קשב וריכוז לא מומלץ להיות בבית שיש בו צבע אדום. לאנשים בעלי אישיות עדינה, מתאים להוסיף רק נגיעות עיצוב קטנות ומרגשות באדום.

  • צבע צהוב:

הצבע הצהוב מעביר מסרים של שמחת חיים, תקווה, אושר ועונג. הצהוב הוא צבע מאיר ומקרין חום, ולכן מעורר שמחה, מחשבה וסקרנות. הוא צבע הלימוד, סמל המוח האינטלקט והחוכמה מחזק את היכולת השכלית ומעודד מחשבה צלולה וחיובית. אנשים שאוהבים את הצבע הצהוב חותרים באופן תמידי לעתיד טוב יותר. צבע זה נותן תחושה של השתחררות ממעמסות רגשיות, עוזר להיפטר ממצבים מטרידים, וגורם לעליזות. הוא צבע אידאלי לאורך זמן ואפשר לחיות איתו ולא להיות מוטשים. ילדים הסובלים מקשיים לימודיים, קולטים טוב יותר את החומר הנלמד בחדר שקירותיו בצבע צהוב.

חדרי ילדים, חדרי עבודה, משדרים הם חללים טובים לעיצוב בצהוב.

  • צבע ירוק:

צבע התקווה (עלה זית), הירוק הוא צבעם של שלום אחווה, רעננות והרמוניה ומגביר את היצירתיות. חוקרים מצאו כי תרגול פיזי בסביבה ירוקה עשוי לשפר את מצב הרוח וההערכה העצמית, וכן ליצור מוטיבציה. הצבע הירוק נחשב כצבע נינוח וטוב על כל גוונו. קביעה זו גם הגיונית מבחינה מדעית מכיוון שהעין ממקדת את מראה הצבע הירוק ישירות על הרשתית, וכך נוצר פחות לחץ על שרירי העיניים.

  • צבע כחול:

מוריד את לחץ הדם ונותן הרגשה נינוחה של שלווה ורוגע. הצבע הכחול מגביר את הריכוז וכושר היצירתיות ומדכא תאבון. כחול מרפא פעילות מוגברת אצל ילדים היפר אקטיביים. הקשר בין הצבע הכחול לבין הטבע עובד היטב בשילוב עם גוונים טבעיים דוגמת חום, ירוק, בז’, צהוב וכמובן הלבן שמבליט את הכחול באופן נהדר.

מטבחים, חדרי שינה, חדרי אמבטיה וכניסות לבית הם לחללים טובים לעיצוב בכחול.

  • צבע סגול:

צבע מרגיע משחרר ועוזר לגוף ולמוח להרפיה,  צבע זה מתאים מאוד לרוחניות ולטיפולים ולכן יש לשלב אותו במקומות כגון: ספא, חדרי טיפולים וחדרי מדיטציה.

עיצוב חדר שינה בצבע סגול יוצר אווירה שקטה, ומסייע בכך להירדמות בזמן ולשינה שליווה.

התברר, אפוא, כי לכל אחד מהצבעים ישנה השפעה שונה על נפש האדם, הן על האדם הלובש את הבגד והן על העומד מולו וצופה בו. לכן חשוב להכיר את התחושות שמייצר כל גוון על מנת להתאים את המראה הסופי לאופי שלכם. בנוסף, חשוב לזכור כי העמסה של צבע אחד בצורה מוגזמת תפגע במראה המבוקש ובאווירה בבית.

אורך גל.jpg
bottom of page